сряда, 26 май 2010 г.

Средства за поддържане на косата - част 1

Какво трябва да знаем за боите за коси?

Изкуствено произвежданите бои за коси при продължителна употреба не са безвредни както за косата, така и за човешкия организъм. Особено вредни са боите, които съдържат т.нар. урзолови
багрила. Те могат да причинят изгаряния по кожата, правят косъма трошлив и причиняват постепенно опадане на косата. Поради това трябва да се предпочитат боите за коси от растителен произход, които са особено подходящи за хора със сухи коси и по-нежна, лесно раздразваща се кожа на главата. Къната, отварата от лайка, ревен, зелени орехови черупки, люспи от кромид лук и др. са много подходящи естествени бои за коси. Те са безвредни, а освен това укрепват косъма и намаляват пърхота по кожата.
Най-популярната естествена боя за коса екъната.Тя боядисва косите в жълточервеникав (риж) или червенокафяв цвят. Смесена с други растителни бои, например с индиго, тя боядисва в кестеняво до черно.

Боядисване на коса с къна
Косата се намазва със смес от 25 г 20vol -на кислородна вода, 30 г течен сапун и 5-7 капки амонячен разтвор и без да се покрива, се оставя да престои 15-20 мин., при което косата се изрусява. След това тя се измива с хладка вода (20-25°С) и се намазва посредством четка за зъби с кашица от 5 г къна и 50 г гореща вода, която се държи не повече от 5-8 мин. След това косата се изплаква с вода, докато последната започне да се стича бистра. Косата придобива красив жълточервеникав цвят.

Боядисване на коса с къна и индиго (басма) в по-тъмен цвят.
Най-напред косата се измива със сапун и се изсушава.
12 г къна се залива с малко гореща вода (70°С) и към нея по-степенно при бъркане се прибавя още вода, докато се образува рядка кашица.
С помощта на четка за зъби или четка за бръснене още топлата
кашица бързо и равномерно се нанася върху косата, като се започва от корена на всяко снопче коса и се отива към края му.
След това косата се покрива с хартия и кърпа, обвива се с платно
и се оставя в това положение за оцветяване, както следва:
- за светлокестеняв цвят-40 мин;
-за тъмнокестеняв цвят-80-90 мин;
-за черен цвят-2 часа
След изтичане на указаното време косата се измива с топла вода и се изсушава.
По описания по-горе начин се приготвя и кашица от 14 г индигов прах (басма) и се нанася още топла върху измитата и изсушена коса.
След това косата пак се покрива с хартия, кърпа и платно, като се оставя в това положение за оцветяване, както следва:
- за светлокестеняв цвят - 15-20 мин.;
-за тъмнокестеняв цвят - 40-60 мин.;
-за черен цвят - 80-90 мин.
Предвид на това, че както къната, така и индигото образуват по кожата петна, трябва да се следи от кашицата да не попада върху лицето и шията.
След изтичане на горното време косата се изплаква с топла вода, без да се употребява сапун. Под действието на атмосферния кислород оцветяването на косата продължава няколко часа, а окончателният цвят се постига едва след около 24 часа.
Ако косата остане червеникава, тя може да се коригира чрез повторно боядисване с индиго (басма).
Измиването на косата със сапун може да стане 3 дни след боядисването.
Забележка. В случай че е необходимо да се боядисат само корените на косата, може да се употреби само половината от указаните количества бои. Времето за престояване на косата както с къна, така и с индиго (басма) може да се измени в зависимост от побеляването й и способността й да поема боята.

Няма коментари: